Jak wybrać odpowiedni zbiornik do paliwa?
Jak wybrać odpowiedni zbiornik do paliwa?

Przechowywanie paliwa w swoim gospodarstwie lub firmie jest  o wiele wygodniejszą opcją niż częste dojazdy do pobliskiej stacji paliw. Dzięki swojemu zbiornikowi oszczędzamy nie tylko czas, ale i pieniądze. Producenci zbiorników oferują szeroki wybór zbiorników, dedykowanych zarówno do małych, jak i wielkich gospodarstw. Jak wybrać zbiornik, który spełni nasze oczekiwania?

Pojemność zbiornika

Przede wszystkim musimy oszacować pojemność, jaką powinien mieć nasz zbiornik do paliwa. Zbyt mały zbiornik nie spełni swojej funkcji tak, jak powinien – paliwo w nim będzie trzeba często uzupełniać. Zbyt duży zbiornik z kolei będzie zbędnym wydatkiem. Jak więc wybrać pojemność? Najlepiej zrobić to na podstawie starych faktur. Dzięki nim możemy wyliczyć, ile paliwa zużywamy w sezonie, oraz ile paliwa zużywamy miesięcznie.

Jednopłaszczowy czy dwupłaszczowy?

Paliwo, jeśli wydostanie się ze zbiornika, może być szkodliwe, a nawet niebezpieczne, zarówno dla ludzi, jak i środowiska. Dlatego zdecydowanie lepszym wyborem będzie zbiornik dwupłaszczowy, który o wiele trudniej uszkodzić tak, by zawartość się z niego wylała. W kwestii przechowywania paliwa należy zapoznać się z obowiązującymi przepisami. W niektórych przypadkach zbiornik dwupłaszczowy jest jedynym wyborem.

Mobilność zbiornika paliwa

Najczęściej kupowanymi pojemnościami zbiorników na paliwo są 1500 l i 2500 l. Czasami rolnicy decydują się na zakup dwóch mniejszych zbiorników, zamiast jednego większego. Dlaczego? Mniejsze zbiorniki są bardziej mobilne, łatwiej je w razie potrzeby przetransportować, lub po prostu – przesunąć. W przypadku dużych zbiorników konieczne jest użycie maszyny, mniejsze z kolei jest w stanie udźwignąć kilka osób.

Wyposażenie zbiornika

Przed zakupem warto też dowiedzieć się, jakie zbiornik ma wyposażenie i czy jest możliwość doposażenia. Dobry zbiornik powinien mieć przynajmniej pompę, filtr paliwa, wskaźnik poziomu paliwa, wąż, automatyczny pistolet, odpowietrznik, rewizje i zabezpieczenie przed przepełnieniem.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl